گزارش برنامه قله عباسعلی

  • تاریخ اجرای برنامه : 2024/07/13

طبق تقویم ورزشی شش ماهه دوم باشگاه کوهنوردی تهران، اولین برنامه سال 96 برای صعود به قله ساکا تایین شده بود. تعداد 29 نفر برای شرکت در این برنامه نام نویسی کرده بودند که در نهایت لیست شرکت کنندگان با حضور 26 نفر بسته شد. با توجه به تعداد نفرات یک دستگاه مینی بوس و یک دستگاه ون برای رفتن به منطقه در نظر گرفته شد.

قله ساکا به ارتفاع 3300 متر در مجاورت قله های آتشکوه، ریزان و پرسون واقع شده است. جنوب این کوه به روستای افجه در منطقه لواسانات و جنوب غربی آن به روستای کند منتهی می‌شود. این قله که در سمت غربی دشت هویج واقع شده با قله آتشکوه در یک خط الراس قرار دارد. مسیر اصلی صعود این قله از بخش غربی آن بوده که در نهایت به گردنه آتشکوه – ساکا متصل شده و با حرکت به سمت جنوب غرب به قله ساکا می‎رسد. این مسیر در زمستان و در صورت بارش برف زیاد، بهمنی بوده و به همین دلیل عبور از مسیرهای دیگر این قله شامل مسیر جنوب غربی، جنوبی، و جنوب شرقی که سنگی بوده و احتمال ریزش بهمن در آن ها کمتر است، توصیه می‎شود.

طبق هماهنگی‎های انجام شده صبح روز جمعه 18 فروردین ماه از مسیرهای تایین شده به سمت منطقه لواسانات حرکت کردیم. در نهایت در ساعت 6 صبح به روستای افجه رسیدیم و پس از کسب آمادگی و ملحق شدن ماشین دوم در ساعت 6:20 و در قالب یک تیم به سمت دشت گردو شروع به حرکت کردیم. در ابتدای مسیر برف چندانی به چشم نمی‎خورد و هوا خنکای مطبوعی داشت. در ابتدای یال مشرف به دشت گردو به پیشنهاد مسئول فنی برنامه به دلیل شیب زیاد و برفی مسیر تصمیم بر این شد که ابتدا به سمت دشت هویج حرکت کرده و از آنجا از طریق قسمت غربی دشت ارتفاع گرفته و به دشت گردو برسیم.

همزمان با گسترده شدن پهنه نور خورشید، به دشت هویج رسیده و پس از استراحتی کوتاه و صرف صبحانه به سمت دشت گردو حرکت کردیم. به دلیل بارش‌های زیاد در هفته‌های اخیر و گرم شدن هوا مسیر های نرمال منتهی به خط الراس قله تماما بهمنی بودند. طبق هماهنگی های قبلی از مسیر یال جنوب غربی که تماما سنگی بود به سمت قله حرکت کردیم. با رسیدن به نیمه های راه و با توجه به شیب مسیر سنگی و تعداد بالای نفرات تیم تصمیم بر این شد که به سمت شرق تراورس کرده و از روی یال شرقی تر که پربرف ولی شیب کمتری داشت صعود را ادامه دهیم. در این بخش از مسیر به دلیل انبوه برف احتمال ریزش بهمن وجود داشت. با راهنمایی های مسئول فنی برنامه، تیم تماما در یک صف به سمت خط الراس حرکت می‌کرد. در بخش هایی از مسیر صعود برای کمینه کردن اثرات ریزش بهمن، افراد با فاصله زیاد و به صورت نفر به نفر حرکت را ادامه می‌دادند. عاقبت در ساعت 11:20 به خط الراس منتهی به قله ساکا رسیدیم. از اینجا قله به وضوح مشخص بود و مسیر با شیب کمتری ادامه می یافت. پس از استراحت کوتاهی به سمت جنوب غرب شروع به حرکت کردیم. عاقبت در ساعت 12:35 به قله رسیدیم. پس از استراحت کوتاهی بر روی قله و گرفتن عکس به سمت پایین حرکت کردیم. با نزدیک شدن به بعداز ظهر هوا به تدریج ابری شده و احتمال بارش زیاد بود. با رسیدن به محل خط الراس و با مشورت با مسئول فنی برنامه قرار بر این شد که از مسیر نرمال تابستانه به سمت دشت حرکت کنیم. مجددا به دلیل بهمنی بودن مسیر نفرات با فاصله و در بخشی به صورت نفر به نفر به سمت پایین حرکت کردیم. پس از صرف نهار در دشت گردو مسیر روستای افجه را پیش گرفتیم. در ساعت 17:20 دقیقه به پایین روستا رسیده و به سمت تهران حرکت کردیم. در نهایت برنامه در ساعت 19 در تهران به پایان رسید.

برای مشاهده نقشه راه بر روی لینک زیر کلیک کنید

دانلود پیوست ها

ویدیو

متن لورم تصادفی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

اعضای شرکت کننده