گزارش برنامه قله سکه نو (3877 متر)

  • تاریخ اجرای برنامه : 1398/07/19

نام قله : سکه نو

ارتفاع قله: 3877 متر

تاریخ اجرا برنامه :  19/7/98

سرپرست برنامه : امیر حسام مقیمی

شرکت کننده گان :

اعضاء باشگاه : کیانوش رضائی ، امیرحسام مقیمی

میهمانان : حمیدرضا محرری نیا ، غلامحسین مودت ، محمدرضاحاجی اسفندیاری ، مجتبی کریمی ، داود دانائی

تقسیم وظایف :

جلو دار: آقای اسفندیاری

عقب دار: آقای رضائی

عکاس وگزارش نویس : آقای دانائی

مسئول فنی : آقای محرری نیا

پشتیبان : آقای حسن آبادی

آنتن دهی : از درون روستا تا روی قله هیچ گونه آنتنی وجود ندارد.

وضیعت جوی : کل مسیر هوایی صاف و آفتابی

موقعیت جغرافیایی قله :

قله سکه نو در قسمت شرقی روستای وارنگه رود و شمال روستای ولایت رود واقع شده است و اولین قله از قلل خط الراس هرزه کوه می باشد.

مسیر های صعود :

قله سکه نو از دو مسیر صعود می شود مسیر زمستانه آن از همان ابتدای روستا با رفتن روی یال شرقی که به روستا ختم می شود شروع می شود و مسیر تابستانه آن در دره ای است که در ضلع شمالی یال ذکر شده واقع است و تا زیر قله ادامه پیدا می کند این مسیر در زمستان به دلیل وجود بهمن های سهمگین قابل پیمایش نمی باشد.

شرح برنامه:

مطابق برنامه ریزی صورت گرفته همه افرادی که ثبت نام کرده بودند قبل از ساعت 4 صبح همگی جلوی درب باشگاه جمع شدند، سرپرست برنامه خود را معرفی کرد و با همه افراد خوش آمد گویی کرد. پس از رسیدن مینی بوس همه اعضا سوار شده و راهی مسیر شدیم، مسیر حرکت نیز از سمت جاده چالوس بود، هر چند که بامداد بود ولی مسیر جاده چالوس مثل همیشه پر بود از افراد علاقمند و ماشین های زیاد ،که یادآور طراوت و زیبایی خاص این جاده است .

سرانجام راس ساعت 5:55 دقیقه صبح تیم به روستای زیبای وارنگه رود رسید، ابتدا پس از پیاده شدن از مینی بوس و آماده شدن افراد برای حرکت، سرپرست برنامه از همه افراد خواست تا برای معرفی ، همگی برای مدتی اندک دور هم جمع شوند. ابتدا سرپرست برنامه خود را معرفی کرد سپس سایرین نیز به ترتیب خود را معرفی کردند که در این میان دو نفر از اعضای باشگاه آسمان البرز بودند و سایر افراد به عنوان مهمان در برنامه شرکت کرده بودند.

بعد از معرفی صعودمان را از روستای وارنگه رود آغاز کردیم و با قدم های منظم مسیر روستا را تا شروع مسیر اصلی طی کردند سپس وارد مسیری که اغلب پاکوب بود شدیم و با همین نظم و آهنگ به مسیر خود ادامه دادیم. مسیر شروع یک مسیر دره مانند است که اغلب کوهنوردان در فصل های غیر زمستان و برفی از آن برای صعود به قله استفاده می­کنند. اعضای تیم از ضلع شمالی و در امتداد دره به مسیر خود ادامه دادند، در حین حرکت نیز سرپرست توضیحاتی در مورد مسیر حرکت و قله های اطراف ارائه دادند. برای مثال اینکه در زمستان به هیچ وجح نمی­شود از این مسیر برای صعود به قله استفاده کرد زیرا در زمستان این مسیر دارای بهمن می باشد و برای صعود زمستانه باید از مسیر خط الراس قله حرکت کرد.

اعضای تیم پس از پیمایش اولیه راس ساعت 7:15 دقیقه برای صرف صبحانه توقف کردند و سرپرست برنامه به همه اعضا به مدت یک ربع اجازه دادند تا صبحانه را میل کنند و در این میان اعضا کمی بیشتر با هم گفتگو کنند و تجربیات خود را در اختیار سایر اعضا قرار دهند. لازم به ذکر است در مسیر حرکت بعد از روستا صدای خروشان آب در مسیر جلوه ای زیبا و وصف ناشدنی به محیط اطراف می دهد که خود زیبایی مسیر را دو چندان می­کند، آن هم در شرایطی که هر چه به محیط اطراف نگاه می­کنید کاملا خشک است. پس از صرف صبحانه به مدت یک ربع همه اعضا برای حرکت مجدد آماده شدند.

 

افراد گروه پس از صرف صبحانه آماده حرکت به سمت قله می­شوند

گروه به مسیر خود ادامه داد و پیمایش مجدد خود را آغاز کرد. در فواصل زمانی مشخص به تشخیص سرپرست به مدت 5 دقیقه استراحت کرده و مواد قندی و آب مصرف میشد  و در نهایت پس از حرکت در دره بین دو قله سکه نو و هزارلا ساعت 9:15 به گردنه رسیدیم، با رسیدن به گردنه برخی از سایر کوه های اطراف نیز با نمایی وصف ناشندی نمایان شدند .

در این هنگام سرپرست به اعضای گروه اجازه دادند تا به مدت ده دقیقه استراحت کرده و آب و مواد قندی مصرف کنند وخود را برای پیمایش یال پر شیب زیر قله آماده کنند .

تصویری زیبا از کوه ازاد کوه از گردنه محل استراحت تیم

 

پس از استراحت در گردنه اعضای تیم به مسیر خود ادامه دادند که مسیر نهایی صعود به قله بود.

اعضای تیم با قدم های منظم به حرکت خود ادامه دادند هر چند شیب مسیر بیشتر شده بود و قسمتی از مسیر بصورت شن اسکی بود که صعود را کمی کند تر می­کرد.

درنهایت با همت همه اعضای ، گروه راس ساعت 11:15 به قله 3877 متری سکه نو صعود کرد. در نوک قله نیز سرپرست توضیحات کاملی در مورد قله های اطراف ارائه کردند، برای مثال از این ارتفاع قله هایی مانند چال گردن، کلون بستک و سه چال در قسمت جنوب شرقی خودنمایی می­کنند.مسیر خط الراس سکه نو به هرزه کوه نیز از این ارتفاع کاملا مشخص است. در ضلع شمال شرقی نیز قله های کمان کوه، سوتک بزرگ، شاهزاده کج گردن( آزادکوه ) در ضله شمالی قله هزارلا و تقریبا در ضله غربی سه قله معروف هفت خان و کلاشفیا و کرچان قابل مشاهده هستند. قله هزار بند نیز در ضلع جنوب غربی مشخص است. قله های توچال، شاه نشین و بازارک نیز در ضله جنوبی قله سکه نو کاملا قابل مشاهده هستند.

 

صعود اعضای تیم باشگاه آسمان البرز به قله سکه نو در تاریخ 19/7/1398

 

پس از تماشای قله های زیبای اطراف راس ساعت 11:45 دقیقه به سمت پایین حرکت کردیم و از همان مسیر صعود فرود رفتیم.

در نهایت تیم راس ساعت 15:10 به پای کار رسیده و به مدت بیست دقیه نهار خود را میل کردند و راس ساعت 15:35 دقیقه به سمت کرج حرکت کردیم  با توجه به ترافیک سنگین روزهای جمعه در مسیر جاده چالوس سعی بر آن بود تا زودتر تیم راهی گردد و همین امر نیز محقق گردید و در نهایت راس ساعت 17:30 دقیقه بعدازظهر همه اعضای تیم درکمال صحت و سلامت به مقابل باشگاه آسمان البرز رسیدند و به برنامه خود پایان دادند

مسیر برگشت از قله به سمت روستا که طبیعت زیبای آن چشم نوازی می کند

 

برای مشاهده نقشه راه بر روی لینک زیر کلیک کنید

دانلود پیوست ها

ویدیو

اعضای شرکت کننده