گزارش برنامه قله هزار (4501 متر) طرح سیمرغ

  • تاریخ اجرای برنامه : 1398/07/25

به نام خالق کوه ها

گزارش برنامه : صعود به قله هزار كرمان

ارتفاع قله:٤٥٠١ متر

تاريخ اجرا: 26/07/1398

تعداد نفرات شركت كننده: ١٥ نفر

وسيله حمل و نقل: اتوبوس

محل حركت : ترمينال شهيد كلانتري كرج

سرپرست برنامه سرکار خانم نسرين صابري

اعضای شرکت کننده : فیروز رسولی(عقبدار) – رضا سمیعی خواه – عزیز میرزایی – رمضان محمدی سرشت(عکاس) – حسین زحمتکش(سرقدم) – امیر قهرمانی(عکاس) – هنگامه شفیعی(گزارش نویس) – مهناز گرشاسبی(امدادگر) – مهکامه نوری(زماندار) – سپیده رستمی(ارتباط با پشتیبان)

مهمانان : حمیدرضا محرری – مهدی وفایی – آنا ارسلانی – بهداد سلطانی نژاد

پشتيبان برنامه: آقاي حامد سیدی

راهنماي محلي: آقاي حسين عليرضايي ٠٩١٣٣٩٧٦٣٧٧

موقعيت جغرافيايي قله: طول ٥٧ درجه و عرض٢٩ درجه و ٣٠ دقيقه در جنوب غربي شهر راين

مسيرهاي صعود به قله: مسير زر رود – ارديكان- مير شادي – باب بيني – باب زنگي

مسير انتخابي تيم آسمان البرز: روستاي باب زنگي

فصل مناسب صعود اواخر ارديبهشت و اواخر مهرماه

بعد از ثبت نام و هماهنگي هاي لازم با سرپرست برنامه (خانم صابري)، همگي اعضاي گروه روز چهارشنبه ٢٤ مهرماه ساعت ١٨:١٥ در ترمينال شهيد كلانتري كرج جمع شديم و بعد از سوار شدن در اتوبوس مورد نظر ، ساعت ١٩ سفر خود را بسمت كرمان آغاز كرديم. هواي كرج در آن روز ٢٥ درجه بالاي صفر بود.

در مسيرمان از شهرهاي قم، كاشان، اصفهان، يزد، كرمان گذشتيم. در طول مسير دوستان با هم گفتگو مي كردند. آقاي زحمتكش هم با توجه به فرارسیدن موعد خدمت سربازی ، موهاشون رو تراشيده بودند که همین امر باعث دلتنگي ایشان از جهت دوري از كوهنوردي شده بود و حس ایشان در كلام و صدايش معلوم بود، ما هم با شوخی و آرزوي سعادت ، سعی بر عوض کردن فضا داشتیم .

بعد از طي مسافتي طولاني در ساعت ٢٢ جهت صرف شام به رستوران ستاره رفتيم و در ساعت 22:٣٠ مجدد سوار اتوبوس شديم و به راه افتاديم.

صبح روز پنج شنبه ٢٦ مهرماه ساعت ٧:٣٠ به ترمينال رفسنجان رسيديم و بعد از كمي استراحت و جابجایی برخی مسافران در ساعت ٨:١٥ به طرف كرمان راه افتاديم. بالاخره در ساعت ١٠:٣٠ به ترمينال اصلي كرمان رسيديم و همانجا صبحانه خورديم.

راهنمای محلي آقاي حسين عليرضايي با ميني بوسي كه از قبل هماهنگ كرده بودند در ترمينال به استقبالمان آمدند و همگي سوار ميني بوس شديم و بطرف شهر راين حركت كرديم، در بين راه همنورد ديگري اهل كرمان به نام آقاي سلطانی نژاد به تيم ملحق شدند و همگي بطرف بازار سنتي گنجعلي خان براه افتاديم.

بازار سنتي كرمان بسيار زيبا بود، يك ساعتي در آنجا به گشت و گذار و خريد مشغول بوديم و بعد از گرفتن چند عكس يادگاري در بازار ، در ساعت ١٢:٣٠ در مکانی نزدیک ارگ تاریخی راین ، ناهار خورديم و بعد از آن به ديدن ارگ قديمي و زيباي بجا مانده از عصر ساسانیان رفتيم، تمام ديوارهاي خشتي و كاه گلي حكايت از تاريخ آن وقت داشت تعداد زيادي عكس يادگاري گرفتيم و ساعت 16:40 سوار ميني بوس شديم  و حدود ٢٥ كيلومتر جاده خاكي را از روستاهاي باب بيني، دودران، زيارت طي كرديم تا به مقصد اصلي ، روستاي باب زنگي رسيديم.

اين روستا در ارتفاع ٣٣٠٠ متري قرار دارد و دارای آب و هوايي خنک و خانه هاي زيبايي است، شغل مردمان روستا علی رغم کویری بودن استان کرمان ، از فروش گردوی آن منطقه گرفته تا كشاورزي اعم از سيب زميني و گندم و دامپروي مي باشد.

در ساعت ١٨:٤٥ به روستا وارد شديم و در يك اتاق از خانه اي روستايي كه قبلاً هماهنگ شده بود اقامت كرديم، بعد از خوردن شام همگي در ساعت 21 خوابيديم.

صبح روز جمعه ساعت٤:٣٠ بامداد ، بعد از برداشتن وسايل لازم آماده صعود شديم و به راه افتاديم، هوا بسيار خنك و دلچسب بود و هر لحظه كه هوا روشن تر ميشد مناظر زيباي اطرافمان جلوه بهتری پیدا میکرد. درختان بيد ، پوشش گياهي پونه، كرفس كوهي، آويشن و گارچي ، زينت بخش مسير بودند و وجود چشمه در طول مسير كه آب گوارايي نیز داشت، بر زیبایی مسیر افزوده بود. كمي جلوتر دو آبگير ديديم كه وقتي از راهنمای محلی در مورد آنها پرسجو کردم، فرمودند كه براي ذخيره آب اهالي از آن استفاده مي كنند.

آسمان صاف بود و در زير پايمان چاله هاي كوچك آبي كه بر اثر سرماي شب قبل يخ زده بودند به وضوح دیده میشد. شكل هلال ماه در آسمان در آن وقت روز جهت شرق را نشان ميداد و اينكه در نيمه دوم ماه قمري قرار داريم. هرچه پيش ميرفتيم شيب 35 تا 40 درجه ای مسير تندتر ميشد و وزش بادی در حدود ٢٠ کیلومتر روح و جسم همنوردان را نوازش سختی میکرد!!! . مسیر از آنتن دهی مناسبی برخوردار نبود و برقراري ارتباط مشكل بود.

در ساعت ٦:٤٥ صبح در جايي مناسب صبحانه خورديم و سپس عزم قله کردیم، آنقدر پوشش گياهي منطقه متنوع و چشم نواز است که همین دلیلی بر نامگذاری این قله بنام “هزار” می باشد.

مسيرمان را از جبهه جنوبي آغاز كرده بوديم و همچنان ادامه داديم تا بالاخره پس از گذشت از مسیرهای پرشیب و برخی جاها دست به سنگ ، در ساعت ١٠:٣٠ موفق به صعود قله شديم.

همگي بسرعت مشغول گرفتن عكسهاي يادگاري و عكسهايي جهت ارايه به فدراسيون براي طرح سيمرغ شديم و ساعت ١١ فرود خود را آغاز كرديم.

مسير شن اسكي را پايين آمديم و در ادامه پاكوب ها را طي كرديم تا در ساعت ١٤ به پاي كار يعني همان روستای زیبای باب زنگی رسيديم. روستاييان مشغول جمع آوري سيب زميني وکارهایی از این دست بودند، با ديدن چهره مصمم و مهربان آنها خستگي راه را فراموش كرديم، سپس در خانه ناهار مختصري خورديم و در ساعت ١٥:٣٠  با جمع آوري وسايل سوار ميني بوس شديم و روستا را ترك كرديم.

بعد از ساعتي در شهر راین، براي گرفتن حكم صعود به مركز ورزش جوانان شهر رفتيم و سپس در ادامه مسیر این شهر زیبا به خرید سوغات پرداختيم ، شام را در یکی از رستوران های شهر کرمان ، “بز قورمه” لذیذ خوردیم و در نهايت ساعت ٢٢ در ترمينال اصلي كرمان ، سوار بر اتوبوس تهران قصد دیار کردیم

صبح روز بعد (شنبه27) مهرماه در ساعت ١٠:٣٠ صبح به ترمينال جنوب تهران رسيديم و برای رسیدن به کرج ، از مترو استفاده کردیم. ساعت ١٣ به ایران کوچک رسيديم و با دنيايي خاطره از اين سفر دلچسب از همديگر خداحافظي كرديم.

در پايان، از سرپرست محترم برنامه سرکار خانم صابري كمال تشكر و آرزوي سلامتي ايشان را دارم.

برای مشاهده نقشه راه بر روی لینک زیر کلیک کنید

دانلود پیوست ها

آلبوم تصاویر

ویدیو

اعضای شرکت کننده