گزارش برنامه قله شاه معلم (3058 متر)

  • تاریخ اجرای برنامه : 1398/07/11

گزارش برنامه قله شاه معلم
اجرا شده در تاریخ 11 و 12 مهر ماه 98
سرست برنامه :
وحید طاهری
مسئول فنی :
وحید طاهری
شرکت کنندگان اعضاء ، خانم ها مهکامه نوری ، سپیده رستمی، سمانه کیانی، زهرا رحمتی، آقایان رمضان محمدی سرشت، عزیز میرزایی
شرکت کنندگان میهمان: خانم فاطمه محمدی ، آقایان محسن محمد خانی، وحید کتابی

گزارش نویس: وحید طاهری

پشتیبان برنامه: امیر قهرمانی

آنتن دهی موبایل: از روستا تا انتهای جاده آسفالته آنتن موجود بود و از جاده خاکی تا چشم و محل کمپ آنتن موجود نبود


درباره قلل و موقعیت جغرافیایی

کوه ماسوله داغ یا شاه معلم کوه مشرف بر شمال غرب روستای ماسوله و با ارتفاع 3058 متر از سطح دریا بلندترین قله استان گیلان می باشد و از لحاظ مو قعیت در مرز سه استان گیلان، اردبیل و زنجان قرار گرفته است.

از راههای دسترسی و صعود به این کوه می توان به سه راه شمالی – جنوبی و یال شرقی اشاره نمود که راه اخیر شامل دو مسیر جنوبی و یال شرقی می باشد.

مسیر یال شرقی از روستای ماسوله و از کنار امامزاده ابراهیم آغاز می شود و چند کیلومتر ابتدای این راه از داخل جنگل می گذرد و بدلیل عبور از مسیر جنگلی و همچنین در روی یال بدلیل مشرف بودن بر چشم اندازها و دور نمای دو طرف مسیر پرترددترین راه در بین کوهنوردان است و البته این راه جاده خاکی ماسوله به خلخال را در راه رسیدن به قله در منطقه ای بنام خارند قطع می کند که می توان برای کوتاه شدن راه از این نقطه کوهپیمایی را آغاز کرد.

مسیر جنوبی هم از منطقه ای بنام دولیچال آغاز می گردد که در کیلومتر  14 جاده خاکی ماسوله به خلخال می باشد بدلیل شن اسکی بودن و تا حدودی شیب تند راه جنوبی کم تردد است و این باعث شده که در بیشتر قسمتها راه پاکوب مشخصی وجود نداشته باشد ولی کوتاهترین راه صعود به قله شاه معلم می باشد.

کوه شاه معلم دارای دو اقلیم متفاوت است از روستای ماسوله تا ارتفاع 2300 متری مسیر سرسبز وبیشتر جاها دارای پوشش جنگلی است ولی از این ارتفاع به بالا دیگر خبری از این سرسبزی و جنگل نیست و پوشش گیاهی حالت خشک و بیابانی به خود می گیرد.

شرح برنامه

حرکت از مقابل باشگاه  ساعت 13:00 روز پنجشنبه با یک دستگاه مینی بوس آغاز گردید. ساعت 17:30 در شهر  فومن خرید آب و تنقلات داشتیم . ساعت 18:30 به روستای زیبای ماسوله رسیدیم و هوا مه آلود و بارانی بود و جاده بالای روستا را ادامه داده و بعد از آسفالته حدود 5 کیلومتر ادامه دادیم با ارتفاع گرفتنمان از مقدار مه کاسته میشد و دیدمان به اطراف بیشتر، ادامه دادیم  تا به محل کمپ که از قبل سرپرست مختصاتش را ثبت کرده بود رسیدیم و بعد از آماده شدن حدود نیم ساعتی پیمایش داشتیم تا به محل کمپ و چشمه برسیم ، بعد از پیدا کردن محلی مناسب اقدام به پرپایی کمپ در هوایی بسیار مطلوب کردیم ، ستارگان آسمان بسیار تماشایی بود،  آتش کوچکی راه انداخته و ذرتهایی که در شهر فومن تهیه کرده بودیم را کباب کرده و خوردیم که در ساعت 21:00 بود که هوای منطقه به طور کل عوض شد و رعد برقهایی از دور شنیده میشد که کم کمک به ما نزدیک میشد. و باران هم آغاز شده بود که به داخل چادرهایمان رفتیم، رعد برقها تعداد و صدایشان بشتر میشد، فاصله رعد ها به ما زیاد بود ولی چنتایی از آنها بسیار نزدیک کمپ ما بود ، با هر نوری که میدیدم شمارش میکردم و فاصله خودمون رو با رعد برق را تخمین میزدم. هر 5 ثانیه تقریبا 1.5 کیلومتر. برخی 15 ثانیه ، برخی 10ثانیه، برخی هم تا 5 ثانیه بود ، و البته برخی هم به ثانیه نمیشد.
آماده بودم تا به تیم اعلام کنم تا بدون لوازم ارتفاع کم کنیم و داخل جنگل شویم که خدا رو شکر رعد و برق از ما دور شد. تمام طول شب بارش باران  داشتیم که بعضی اوقات قطع میشد
به تیم اعلام شد که در ساعت 4 بیدار باش خواهد بود و اگر هوا مساعد باشد صعود خواهیم کرد، در ساعت مقرر بیدار شده و شرایط قله و هوا را مشاهده کردم و کاملا نا مساعد بود . دوباره در ساعت 5 و 6 بامداد چند باری هوای منطقه رو بررسی کردم ولی کاملا نا مساعد جهت صعود و اقدام به صعود مساوی بود با در معرض میدان مقناطیسی قرار گرفتن و  ریسک رعد و برق و به خطر افتادن تیم، این شد که در ساعت 7 بامداد از اقدام به صعود صرفنظر کردم و شرایط رو تیم خوب ما قبول کرده و برنامه از قله به پیمایش جنگل و بازدید از روستای تاریخی ماسوله تغییر پیدا کرد، با راننده مینی بوس هم هماهنگی لازم صورت گرفت که در روستا  همدیگر رو ببینیم بعد از  پیمایش زیبای جنگل در مه و بازدید از روستا و همچنین استراحی کوتا در ساعت 14:30 سوار بر مینیبوس راهی کرج شدیم و در ساعت 21:00 مقابل باشگاه به برنامه خود پایان دادیم

جدول مختصات جغرافیایی

 

ردیف   شرح طول جغرافیایی
Longitude
عرض جغرافیایی
Latitude
ارتفاع(متر)
Altitude
1  محل استارت برنامه  485809.81  371015.21 1722
2 محل کمپ 485808.39 371030.73 1708
3 چشمه 485805.67  371032.51  1736
4
5

 

برای مشاهده نقشه راه بر روی لینک زیر کلیک کنید

دانلود پیوست ها

آلبوم تصاویر

ویدیو

اعضای شرکت کننده